Az előző cikkben azt ígértem, hogy szó lesz azokról a helyzetekről, amikor a magabiztos nyelvtudás előnyt jelent az életünkben.
Ilyen helyzetek lehetnek a külföldi utazás, nyaralás, külföldiekkel való ismerkedés, nyelvvizsga, vagy éppen az állásinterjú.
Beszéltünk arról, hogy milyen fontos megtartani a motivációt, hiszen a nyelvtanulás kemény dió, de a végére mindig meghozza a gyümölcsét az erőfeszítés.
Ez a legkonkrétabban az állásinterjú kapcsán jön elő, hiszen az álommunkánk múlhat azon, hogy megfelelő-e a nyelvtudásunk.
Ennek kapcsán beszélgettünk Zsófival, az iskolavezetőnkkel, hogy mire érdemes odafigyelni az interjú kapcsán.
Zsófi cégvezetőként többször került az interjúztatói székbe, így első kézből származó tapasztalatait osztotta meg velünk.
Nem tudom, te milyen élethelyzetben vagy éppen, mennyire aktuális a munkakeresés.
Változnak az idők, így az elvárások is egy interjúztató vagy éppen az interjúalany részéről.
Vannak azonban olyan örökérvényű jótanácsok, amiket érdemes megfogadni.
Lássuk csak, mit tehetünk annak érdekében, hogy sikeres legyen az interjúnk!
Amikor meghívást kapunk egy állásinterjúra, az erre való felkészülés nem merül ki abban, hogy utánanézünk a cégnek a Google-ben vagy egyéb fórumon..
Ha idegen városba, kerületbe vagy negyedbe mész interjúra, tervezd meg az útvonaladat még előző nap.
Bármikor közbejöhet egy apró szerencsétlenség vagy fennakadás, próbáld ezeket is belekalkulálni, hiszen a legszerencsésebb az, ha a megbeszélt időpont előtt 5-10 perccel érkezel.
Ennek a gesztusnak üzenete van: ezzel jelzed, hogy téged komolyan érdekel ez a lehetőség, és ismeretlenül is megtiszteled a reménybeli munkaadódat azzal, hogy nem húzod fölöslegesen az idejét.
A pontosság sosem megy ki a divatból.
Ugyanígy az öltözéked is árulkodó a személyiségedet, munkamorálodat illetően.
Törekedj arra, hogy az alkalomnak megfelelően öltözz.
Hiába a mondás, hogy nem a ruha teszi az embert, akkor sem szerencsés , ha topban és strandpapucsban esel be a megbeszélésre.
Hiába van kint 35 fok.
Inkább tanácsos egy picit túlöltözni, mint alulöltözni.
Ez is komolyságot és főleg professzionalitást sugall.
Ha pedig a felkészültségedet és a megfontoltságodat hangsúlyoznád, akkor érdemes kinyomtatnod és magaddal vinned a dokumentumaidat.
Lehet, hogy erre azt mondod, hogy te már átküldted az önéletrajzodat, csatoltad a nyelvvizsga bizonyítványodat e-mailben, mégis bármi előfordulhat.
Elmegy az internet, közbejön egy áramszünet, és nem fértek hozzá azokhoz az anyagokhoz, amelyek a te szakmai alkalmasságodat alátámasztják.
Persze, az interjúztató is készül belőled, de nem elvárható, hogy minden jelöltről tudjon mindent, így bebiztosíthatod azt, hogy ne sikkadjanak el fontos információk.
Nincs az a HR-es tanácsadó cég, amelyik ne azzal a tanáccsal kezdené, hogy az interjú előtt végezz egy kis kutatómunkát.
Itt nemcsak a cégről van szó, hogy milyen területen dolgozik, mi a profilja, mi a története stb., hanem érdemes utánajárni az interjúztató személyének is.
Főleg ha felsővezetői pozícióban van, nagy eséllyel megtalálható a céges honlapon, ahol picit informálódhatsz a személyéről.
Ha mégsem találsz róla semmilyen kézzelfogható anyagot, akkor használd a közösségi média erejét: Facebook, Instagram, LinkedIn profilja ma már szinte bárkinek van.
Ez arra is jó, hogy lélekben felkészülsz a találkozásra, és ezzel is felkészültebben mész a nagy napra.
Dióhéjban erről szólna az interjú előtti felkészülés.
Látható, hogy ebben a helyzetben sokminden eldőlhet anélkül, hogy akár egy szó is esne a szakmai alkalmasságodról.
Mivel első benyomást csak egyszer lehet tenni, tegyél meg mindent annak érdekében, hogy az előnyödre fordíts minden apró helyzetet és körülményt.
Az interjúra való felkészülés túl a kutatómunkán a lehetséges kérdésekre való felkészülést is jelenti.
Miért fontos ez?
Több oka is van.
Az csak az érem egyik oldala, hogy konkrétan kíváncsi a leendő munkáltató arra, hogy te valóban alkalmas vagy-e erre a munkára.
De vizsgálja a személyiségedet és a képességeidet is.
Hogy mennyire vagy terhelhető, hogyan reagálsz váratlan helyzetekben, mennyire vagy kreatív és csapatjátékos, sőt, előfordulhat az is, amikor azt is tesztelik, hogy hogyan teljesítesz nyomás alatt.
Az nem gond, ha meglepőnek találsz egy kérdést.
Ha hangot adsz ennek az észrevételnek, és egy fordulatos érvvel alá tudod támasztani ezt a meglátásod, még egy izgalmas beszélgetés is kisülhet belőle.
De az igen, hogyha zavarba jössz, és nem tudsz épkézláb választ adni a kérdésre.
Nyilván lehetetlen minden kérdésre tökéletesen felkészülni, de általánosságban ezek a kérdések, kérések szoktak elhangzani:
„És most mesélj magadról.”
Ezen a ponton azért ellenállhatatlan kísértésbe eshetsz, hogy megoszd az élettörténetedet, vagy az esti mozi élményét.
De én mégis azt javaslom, szorítkozz nagyrészt a szakmai oldaladra.
Mesélj az eddigi tanulmányaidról, munkáidról, hogy legyen egy kis betekintés a múltadba.
Meséld el azt is, hogy jelenleg milyen élethelyzetben vagy.
Nyilván ha van valami izgalmas és nagyon egyedi hobbid, azt érdemes elmondanod, mert az egyediség mindig vonzó.
Arról mindenképpen érdemes legalább egy mondatban említést tenned, hogy mik a jövőbeli céljaid.
Hiszen te nem láthatsz bele az interjúztató fejébe, és nem tudhatod milyen változásokat szeretne elérni a jövőben, vagy milyen irányba változik a cég élete.
Lehet, hogy jobban passzolsz az ő jövőbeli elképzeléseibe, mint a jelenlegibe, így miért vennéd el magadtól az esélyt az álommunkától?
Sohasem tudhatod.
Gyakori kérdések szoktak lenni :
„Milyen szakmai sikertelenséget éltél át?
Mesélj el egy kudarcélményt, ami a munkád során ért téged.”
Igen, tudom.
Mesés lenne, ha erre rá lehetne vágni, hogy engem aztán nem ért kudarc soha.
De tudjuk, hogy ez nem igaz.
Mindenkinek volt már legalább egy kudarcélménye a munkája során.
Ilyen esetben két dologra érdemes figyelned.
Az egyik az őszinteség.
Mondd el, hogy mi történt.
Mesélhetsz egy mondatban arról is, hogy ez miért érintett meg emberileg.
Az őszinte emberi megnyilvánulás a legtöbb esetben szimpátiát szokott kiváltani, és az interjúztató is betekintés nyerhet az értékrendedbe, személyiségedbe.
De vigyázz!
Ne ragadj bele a hibába, hanem próbáld úgy lezárni a történetet, hogy annak pozitív (és rád nézve előnyös) kicsengése legyen.
Ha azt hangsúlyozod, hogy te abból a kudarcból mit tanultál, miben fejlődtél, mire ébresztett rá, az nagyra értékelt emberi tulajdonságaidat árulja el: a fejlődőképességedet, és az önkritikádat.
Legyél lelkes és nyitott az interjú alatt.
Ez szakértelemtől függetlenül is hihetetlenül felvillanyozó tud lenni.
Főleg ha nem félsz leheletnyi humort és szellemességet csempészni a beszélgetésbe, hiszen emberek között készülsz dolgozni.
A személyiség is számít, nemcsak a szakértelem.
A nyitottság, kedvesség, barátságosság és érdeklődés elévülhetetlen emberi érdemek, amelyek bármelyik munkaterületen szívesen látott tulajdonságok.
Próbáld ki mindezt kimutatni és ehhez bátran hívd segítségül a testbeszéd erejét.
Ha nyitott vagy, akkor kerüld a zártságot sugalló gesztusokat: a keresztbetett láb, karok nem hatnak meggyőzően, ha a nyitottságodról van szó.
De az ellenkezőjét sem javaslom, mert a terpesztésnek sincs pozitív üzenete, főleg női interjúalany-férfi interjúztató esetében.
Ha túlzottan előredőlsz, belemászhatsz az interjúztató személyes terébe, ha túlzottan hátradőlsz, az nemtörődömséget és érdektelenséget sugallhat.
Szépen egymás mellett elhelyezkedő lábak, kedves mosoly és egyenes tartás, ezekkel nem hibázhatsz.
Ha biztosra akarsz menni, érdemes tükör előtt begyakorolnod a testbeszédet, hogy majd éles helyzetben természetes legyen számodra a nyerő kiállás.
A következő részben a leggyakrabban elhangzó kérdésekkel és válaszokkal folytatjuk, tarts velünk!
Érdekel, hogy hogyan hangzanak ezek a kifejezések angolul?
Úgy érzed, itt az ideje, hogy profi módszerekkel csiszold a meglévő tudásod?
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy egyenesen a szakmai vezetőnktől kapj INGYENES képzési videókat tippekkel, trükkökkel és praktikákkal!